דלג לתוכן העמוד
גודל טקסט
ניגודיות צבעים

הפח הכתום - הנחיות למיון נכון של אשפה

כמעט מחצית מנפח הפסולת הביתית ביישוב היא אריזות, ואת כולן ניתן למחזר! הפחים הכתומים יקלו על המחזור, יתרמו להפחתת כמויות הפסולת הנשלחות להטמנה, יסייעו בשמירה על איכות הסביבה  ואף יצמצמו את הוצאות המועצה בתחום זה.

אז מה משליכים לפח הכתום?

אריזות חטיפים, קופסאות שימורים, שקיות פלסטיק וניילון, קרטוני חלב ומשקה, אריזות של מוצרי טיפוח (דאודורנטים ועוד), מכלים של מוצרי ניקיון, אריזות ריקות ללא מכסים, אריזות של מוצרי חלב, אריזות של ירקות ופירות (נספקים), אריזות קלקר, ועוד.

לנוחיותכם: ניתן להשליך את האריזות לפח הכתום בשקית ניילון (של הסופר).

 

מה לא נכנס לפח הכתום?

אריזות זכוכית: למתקנים הסגולים

אריזות נייר וקרטון דק: ל"תפוזיות" מתקני המתכת העגולים (צבע ירוק) לאיסוף נייר.

קרטונים: לקרטוניות (נמצאים במרכולים).

כלים חד פעמיים: לפח האשפה הירוק הרגיל (השתמשתם בהם רגע, והם ישכבו במטמנה במיליוני השנים הבאות, הנה עוד סיבה טובה להמעיט את השימוש בהם!).

בכל שאלה, ניתן לפנות אל המוקד העירוני – 106

אז מה קורה עם האריזות אחרי שהשלכנו אותן לפח הכתום?

תכולתם של הפחים הכתומים נאספת ע"י עובדי מחלקת התברואה ומובאת למפעל המיון בראשון לציון המאושר ע"י חברת תמיר. האריזות הממוינות כוללות אריזות מתכת (למשל אריזות מטרנה ומכלי תרסיסים לטיהור אוויר), קרטוני משקה, בקבוקי שתייה, אריזות מפלסטיק קשיח כמו אלה של מוצרי הניקיון, שקיות פלסטיק, קרטון ושאריות פסולת. אחרי תהליך המיון, מטופל כל אחד מהחומרים באופן שונה ומופנה למפעל מחזור מתאים בארץ או בחו"ל.

פסולת אריזות מתכת, למשל, עוברת התכה ונעשה בה שימוש חוזר בתעשיית הבניין. עובי החומר וצבעו ממשיך לתהליך רב-שלבי של פירוק לסיבים, סחיטה וחימום וחוזר כנייר טואלט. פסולת אריזות הפלסטיק עוברת תהליכים שונים ומייצרים ממנה פתיתי פלסטיק דקים. הפתיתים משמשים לייצור מוצרים העשויים מפלסטיק ממוחזר- פחי אשפה, אריזות לפירות וירקות ועוד.

עושים סדר בפסולת.jpg